Rady chovatelům

Je Cane Corso to pravé plemeno pro vás?

Rozhodli jste se definitivně, že si pořídíte psa? Pak vás jako první krok čeká výběr konkrétního plemene, které to bude. Jde o velmi důležité rozhodnutí a určitě by zde nemělo hrát roli pouze to, že se vám nějaký druh psa fyzicky líbí nebo na vás působí sympaticky. Každé psí plemeno má jinou charakteristickou povahu, jiné reakce a jiné nároky na množství pohybu či prostoru a pro ideální soužití je potřeba, aby se váš styl života s danou psí povahou „potkal“.

Cane Corso je nádherný pes, který upoutá pozornost. Je jedním z nejmladších plemen, vzniklo v 2. polovině 20. století v Itálii a Mezinárodní kynologická federace toto plemeno uznala až v roce 2007. Od té doby obliba Cane Corso neustále roste. V posledních letech patří mezi nejpočetněji zastoupená plemena na výstavách psů.

Je to všestranné aktivní plemeno, které bylo vyšlechtěno jako hlídací, pro ochranu svého pána a jeho rodiny a majetku. Má to ostatně obsaženo již v názvu – Cane Corso se nejčastěji překládá jako „pes strážný“ (delší, doslovnější překlad je „pes, který střeží uzavřený dvůr“). Je to velmi inteligentní pes, který může být vhodným tréninkem vycvičen i na záchranáře, obranáře nebo stopaře.

Charakteristické vlastnosti pro toto plemeno jsou věrnost, poslušnost, síla, vytrvalost a odvaha. Pro samotné hlídání nepotřebuje tento pes zvláštní výcvik a má ho zakódováno v genech. Zakročí však pouze v případě, kdy cítí ohrožení své nebo svého pána, jeho rodiny a majetku. Jinak se k cizím lidem chová klidně – zpočátku je ostražitý, ale jakmile pozná, že od nich nehrozí pánovi nebezpečí, je k nim přátelský.

Velice přátelský a láskyplný je ke své rodině, kterou bezmezně miluje. Je velmi věrný a rád se mazlí. Se svou rodinou potřebuje pravidelný kontakt, nemůžete ho nechávat samotného příliš dlouho, protože nejlépe je mu ve vaší společnosti. K dětem má skvělý vztah a stane se jejich ochráncem. Zároveň je velmi tolerantní k jejich hrám a hlasitým projevům. Dobře vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti, pokud nějaká máte. Nejlepší je, když je s nimi seznámen již jako štěně.

Psi Cane Corso jsou inteligentní a potřebují hodně cvičení, aktivity a pozornosti. Dostatek pohybu je pro ně velice důležitý. Ideální je pro ně kombinace volného pohybu na velké zahradě a pravidelných vycházek. Nejlepší je, když může pobývat s vámi v domě a zároveň mít možnost výběhu na zahradu. Optimální podmínky pro chov tedy představuje dům s velkou zahradou. Chov v bytě představuje vzhledem k potřebě dostatku pohybu značné omezení. Pokud by měl přespávat v boudě mimo váš dům, je potřeba aby bouda byla přinejmenším dobře zateplená, nejlépe ale vytápěná, s oddělenou předsíní a ložnicí, před boudu je vhodné umístit ještě terasu se zastřešením.

Jestliže tedy můžete psovi nabídnout vhodné prostředí a věnovat mu dostatek pozornosti a aktivity, je Cane Corso pro vás to pravé plemeno.  Odměnou vám bude krásný věrný pes, kterého si určitě všichni zamilujete a který bude oddaně milovat vás a celou vaši rodinu.

Komentáře jsou vypnuty.