Cíle výzkumného programu

Naše chovatelská stanice Korec Corso se mimo jiné věnuje i výzkumným projektům, které se týkají genetiky a dlouhověkosti psů plemene Cane Corso. Naším cílem je vhodným křížením prodloužit průměrný věk tohoto plemene. Výzkumný tým vede majitel chovatelské stanice Korec Corso, RNDr. Evžen Korec, CSc. Jeho životopis najdete zde na našich stránkách.

Díky spolupráci s chovatelskými stanicemi Cane Corso z 25 zemí světa se nám zcela poprvé podařilo stanovit průměrný věk dožití psů tohoto plemene na statisticky významných vzorcích. Zároveň se nám podařilo zjistit souvislosti, které umožní vhodným křížením prodloužit průměrný věk psů Cane Corso. Publikace shrnující tyto poznatky byla opublikována dne 13. června 2017 v mezinárodním vědeckém časopise Open Veterinary Journal. Tuto publikaci můžete najít a stáhnout ZDE. V rámci našeho výzkumu se snažíme zmapovat geny zodpovědné za dlouhověkost.

Cílem tohoto programu je dlouhodobé sledování statisticky významného vzorku dlouhověkých psů tohoto plemene (starších 12 let), sběr a vyhodnocování informací o jejich zdravotním stavu a zejména identifikace genů zodpovědných za dlouhověkost psů plemene Cane Corso. Od každého ze sledovaných psů izolujeme DNA z buněk získaných stěrem z ústní sliznice. Vzorek DNA nám umožňuje analýzu genů zodpovědných za dlouhověkost.

Pokud byste měli zájem aktivně se na našem výzkumu podílet informacemi o Vašich dlouhověkých psech Cane Corso (starších 12 let) nebo měli zájem o náš výzkumný program a naše výsledky, budeme rádi, když vyplníte krátký dotazník ZDE.

Obratem vás budeme informovat o podrobnostech této studie, našich plánovaných cílech a dalším postupu. Všechny spolupracující chovatelské stanice budou přednostně seznamovány s výsledky našeho výzkumu, který by měl umožnit prodloužení průměrného věku psů Cane Corso. Spolupracujícím chovatelským stanicím budeme bezplatně poskytovat konzultace ohledně genetiky psů.

Děkujeme za Vaši spolupráci!

Komentáře jsou vypnuty.